Po co jest konieczne pozycjonowanie stron internetowych?

Pozycjonowanie serwisów www to hasło znane chyba wszystkim użytkownikom Sieci. Skąd się jednak wzięło, co zapewnia a także w jaki sposób jest tworzone - to już zdecydowanie mniej popularna wiedza. Poniższy artykuł mam nadzieję przybliży nieco problem, pamiętajmy zawsze na uwadze, iż pozycjonowanie to problem pod różnymi względami wyjątkowy w świecie informatyki. Informatyka jako taka jest bowiem tematem bardzo konkretnym. Identycznie jak w matematyce, 2 + 2 ciągle się musi równać cztery - tak samo w świecie informatyki te dwie liczby wpisane do arkusza kalkulacyjnego też dadzą cztery. Podobnie, jeśli w fizyce kalkulujemy siłę jaka wpływa na dane ciało, to posiadając szczegółowe dane zawsze uzyskamy to samo rozwiązanie, jeżeli identyczne dane zaprogramujemy w ramach symulacji komputerowej - też w efekcie uzyskamy to samo rozwiązanie. Wspominaliśmy już wszak, iż przy pozycjonowaniu nie idzie to już tak łatwo. Dlaczego?

Spowodowane jest to tym, że (powracając na chwilę do niedawnego zadania z wyznaczeniem wypadkowej siły) podczas pozycjonowania powinniśmy funkcjonować w warunkach, w jakich owszem, posiadamy jakieś dane co do pewnych z sił. Co do kilku pozostałych zaś wiemy tylko iż istnieją, ale nie jesteśmy przekonani które dokładnie posiadają wartości. Co gorsze, potrafi się okazać, iż jakaś z sił, która jakiś czas temu oddziaływała pozytywnie - teraz nagle zaczyna funkcjonować wprost odwrotnie, albowiem ktoś, na kogo czynienie nie mamy żadnego wpływu zmienił z dnia na dzień reguły na jakich oparty jest nasz świat. Tenże przypadek daje nam do myślenia oraz odrobinę przybliża trudności, jakie są typowe przy pracy pozycjonerskiej. Pozycjonowanie (wielokrotnie określane również angielskim skrótem SEO - search engine optimization) ponieważ, to zestaw działań mających na celu zwiększenie dostępności oraz renomy poszczególnej strony poprzez doprowadzenie, iż będzie ona wyświetlana wyżej w wynikach wyszukiwania popularnych wyszukiwarek internetowych. Naturalnie ze ważnym uwzględnieniem najpopularniejszej spośród nich - Google.

Dlaczego jest to naprawdę istotne? Stąd, iż oprócz naszej strony www w internecie są również setki tysięcy (jeżeli nie miliony) bardzo zbliżonych stron, z taką samą tematyką jak ta pokazywana na naszej stronie. A teraz pomyślmy jak zwykły użytkownik internetu może poznać naszą stronę. Czasem - po prostu znajdzie jej adres internetowy na naszej wizytówce, wysłanej fakturze, albo po prostu reklamie zamieszczonej w przestrzeni publicznej albo w telewizji. Jednak okazja na to jest niewielka - ludzie niezbyt zwracają uwagę na reklamy, a dodatkowo pamiętajmy iż ta informacja stanowi dla nas całkiem duży koszt. Więc zwróćmy uwagę na następny ze sposobów by ktoś odwiedził naszą stronę. Zdecydowanie częściej bowiem, użytkownicy wprowadzają zajmujące ich zagadnienie (np. nazwę towaru bądź usługi) w wyszukiwarkę internetową, po czym wybierają pierwszy wynik jaki wyświetli wyszukiwarka. Jeżeli strona z pewnego względu nie spełni oczekiwań klienta - wybiera kolejny produkt albo dwa. Jeśli jednak nasza witryna będzie na setnej pozycji - zupełnie do niej nikt nie dotrze.