Optymalizacja serwisów www

W dzisiejszych czasach, gdy Internet stał się praktycznie najważniejszym elementem składowym życia społecznego, wielu z nas spotkało się lub się jeszcze spotka z problemem, jakim jest zakodowanie witryny internetowej. Wizytówka firmowa, osobista, blog mówiący o zainteresowaniach tworzącej go osoby lub strona której celem jest monetyzacja. Bez względu na tematykę, dostępne są pewne zasady, których nie można przy tym pominąć. Zalicza się do nich między innymi pozycjonowanie witryn internetowych w organicznych wynikach wyszukiwania.


Podnoszenie pozycji witryn internetowych jest niczym innym jak przygotowaniem ich kodu źródłowego i contentu jak najlepiej pod wyszukiwarki internetowe. Najbardziej popularną wyszukiwarką na naszej planecie jest Google, z tego też powodu zdecydowana większość internautów pozycjonuje swoje witryny pod tą właśnie wyszukiwarkę. Zależnie od kraju pochodzenia, inni administratorzy witryn internetowych śledzą pozycję swojej witryny w wyszukiwarkach takich jak na przykład Bing czy Yahoo!. W podnoszeniu pozycji stron chodzi o to, by strona internetowa znalazła się maksymalnie jak najwyżej na liście organicznych wyników po wpisaniu słowa kluczowego. Z doświadczenia każdy użytkownik Internetu powinien wiedzieć, że w poszukiwaniu odpowiedzi na zadane wyszukiwarce pytanie rzadko kiedy sięgamy po propozycje wyświetlane na drugiej i dalszych stronach wyników. Przeważnie zadowalamy się tym, co zostanie wyświetlone na pierwszej pozycji, jedynie w przypadku zaawansowanych poszukiwań przeglądając dalsze listy wyświetlanych wyników. Z tego też powodu wypozycjonowanie swojej witryny na tak wysoką pozycję wyników jest ogromnym sukcesem dla osoby, która tworzy stronę internetową. Z definicji pozycjonowanie jest więc dosyć proste, warto jednak nie zapominać o tym, że wyrażenie kluczowe są różnorodne, przez co pozycjonowanie witryn internetowych w rzeczywistości może przysporzyć wielu problemów, zwłaszcza dla tych, którzy dopiero zapoznają się z tym tematem.

Pozycjonując stronę internetową najczęściej zachowujemy wytyczne SEO. SEO, z angielskiego search engine optimization, czyli optymalizacja dla robotów, jest najprościej mówiąc zbiorem procesów, narzędzi i reguł, które całościowo dążą do jak najlepszego pozycjonowania strony. Większość zasad SEO opiera się na jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu możliwych słów kluczowych. Przed zastosowaniem którejkolwiek z reguł należy jednak pamiętać, by dobrze dopasować wyrażenia kluczowe do treści artykułu. Można tego dokonać np. przy pomocy odpowiednich aplikacji, sprawdzając najbardziej popularne frazy, poszukiwane w zasobach internetu w danym państwie. Po wybraniu wyrażeń kluczowych warto jest choć jedno z nich umieścić w tytule tekstu, jednak nie jest to konieczne. Ponadto słowa kluczowe koniecznie powinny pojawić się w tekście, najlepiej więcej niż raz oraz przynajmniej jednokrotnie w pierwszym akapicie tekstu.

Ponadto zasady rządzące SEO skupiają się także na tworzeniu jak najprostszej mapy strony oraz formułowaniu jak najbardziej czytelnych adresów podstron. Podzbiór tych zasad często określany jest mianem Search Engine Friendly (SEF) - przyjazny dla robotów wyszukiwarek internetowych. Oprócz zwiększenia przejrzystości i zawarcia fraz kluczowych dodatkowo w adresie strony, co ma pozytywny wpływ na jej pozycjonowanie, reguły SEF pozwalają również na tworzenie krótszych i łatwiejszych do zapamiętania adresów witryn internetowych.